בני נוער

 

גיל ההתבגרות הוא שלב ביניים בהתפתחותו של ילדכם. תקופת מעבר בין הילדות לבגרות. זהו שלב הכרחי שמבלי לעבור אותו באופן מלא, כולל מבחינה רגשית ונפשית, הנער שלכם לא יתבגר באופן מיטבי.

כיום, גיל ההתבגרות מתחיל מגיל 9, כיוון שההתבגרות המינית מוקדמת יותר (מבחינה פיזיולוגית).

כדי שילדכם יהפוך להיות אדם בוגר, עצמאי, מאמין בעצמו וביכולותיו, עם ביטחון עצמי וערך עצמי גבוה, הוא זקוק לתהליך ההתבגרות. הוא זקוק לתמיכה שלכם, להבנה והכלה. גם כך הוא עומד להיות טרוד ועסוק מאוד בשנים הללו בעצמו. תפקידכם כהורים לתמוך בו בשלבים הללו. תשמרו איתו על יחסים טובים ועל ערוץ תקשורת פתוח איתו.

ילדכם נכנס בשערי גיל שבו הוא זקוק לבנות את זהותו מחדש, בנפרד מכם. כתוצאה מכך תחושו סימני מרד וקרבה גדולה לקבוצת החברים שלו (קבוצת השווים). הצורך בהשתייכות לקבוצה הזו הופך להיות אחד מהדברים החשובים ביותר עבור ילדכם ולכן, בתקופה זו, יש הרבה פעמים חשש מלחץ חברתי ופעילות חריגה שמקורה – רצון להשתייך. ילדכם עלול להרגיש תחושות של ריקנות, הפכפכות רגשית, התבודדות, רצון בפרטיות ועוד.

הסיבות בגינן נערים והוריהם זקוקים לעזרה מגוונות. בחלקן הילד שלכם יבקש עזרה, ובחלקם אתם תרגישו חסרי אונים ותבקשו עזרה עבורו ועבורכם.

 

להלן כמה מהסיבות הקשורות בבני הנוער, בגינן נדרשת עזרה –

  • ילדכם חסר מוטיבציה לייצר קשרים חברתיים, ללמוד ובכלל - להניע את עצמו לעשייה.
  • הילד שלכם לא עצמאי והוא חסר ביטחון. הוא תלוי בכם בכל דבר, מתייעץ על כל דבר ולא סומך על עצמו ודעותיו.
  • אתם מרגישים שאין תקשורת טובה ביניכם. יש הרבה ניכור, טריקת דלתות וחוסר בדיאלוג טוב. כל רצון לשיחה נגמר בצעקות וכעסים.
  • לילד שלכם יש לחץ גדול ואף חרדה מדברים שונים המעסיקים את בני גילו כמו: חרדה ממבחנים, מהשתייכות חברתית, מהופעתו החיצונית ועוד.
  • אין לכם כלים להתמודדות עם התקפי הזעם שלו והבית כולו נמצא במתח גבוה.
  • ילדכם משקר, מעלים מידע ומתרחק מכם ואינכם יודעים כיצד לקרבו חזרה.

 

הטיפול הקוגנטיבי התנהגותי יאפשר לילדכם להכיר את עצמו טוב יותר, לבנות לעצמו חוסן מול קשיי המציאות ולעבור במצב מחוזק את קשיי גיל ההתבגרות.

 

בני נוער

054-2204046