הורות

מהי הדרכת הורים?


"ישנן שתי ירושות יציבות שאנו מעניקים לצאצאנו. האחת היא שורשים, השנייה היא כנפיים".

להיות הורים זהו הדבר המשמעותי ביותר שיש ויהיה לנו בחיינו. ההורות כיום דורשת ידע ומקצועיות רבה. אנחנו כהורים, עומדים כיום מול מציאות בה ילדינו מתמודדים עם אתגרים חסרי תקדים. רבים מאיתנו אינם נולדו עם כישורי הורות אינטואיטיביים. מה עוד שכיום, גם לא ניתן להסתמך על הדרך בה גידלו אותנו הורינו. העולם משתנה במהירות וטכניקות קודמות עלולות להימצא כבלתי מספיקות ו/או רלוונטיות. ולכן – נדרשים ידע וכלים ליישום.


הדרכת הורים בגישה האדלריאנית (חינוך ילדים המבוסס על התיאוריה הפסיכולוגית של אלפרד אדלר) היא תהליך קצר מועד שאורכו, לרוב, בטווח שבין כ- 10-12 מפגשים. (ניתן לקבוע מפגש חד פעמי לקבלת הדרכה מאוד קונקרטית על משהו ספציפי שמפריע לכם וחוזר על עצמו). מטרת התהליך: לייצר שינוי משמעותי בהתנהלות בבית, בתקשורת ובטיב היחסים. תקשורת אפקטיבית תניב יחסים טובים ומשמעותיים בין כל בני הבית. התהליך מתמקד בקידום הסמכות ההורית. השאיפה להיות הורה סמכותי ממקום של השפעה (ולא ממקום כוחני) תוך ניצול אסטרטגיות כגון: בירור ערכים והגדרת מטרות לפעולה וקבלת כלים פשוטים ויעילים ליישום. 


למי מתאים תהליך הדרכת הורים?

  • למי שחווה עצמו מותש ממאבקי כוח (עם הילד בן ה-3 או בן ה-16. זה לא משנה מה גילו של הילד).
  • למי שהיחסים והאווירה בבית לא נעימים לו ולבני משפחתו, ומעוניין לשפר אותם (אם בגלל ריבים, מתח, "ברוגז" מתמשך או כל דבר אחר).
  • למי שהילדים שלו נוהגים לריב על בסיס כמעט קבוע, ונראה שאין ביניהם תקשורת אפקטיבית וחיובית.
  • למי שחווה "מרד" גיל ההתבגרות מצד ילדו המתבגר ולא יודע כיצד להתמודד.
  • למי שמרגיש שאינו יודע ו/או קשה לו ליישם גבולות וחוקים בבית. 
  • למי שמרגיש שילדו מפונק מאוד, אינו עצמאי ואינו אחראי (וההשלכות לכך הן בחיי היומיום:התארגנויות בבוקר ובלילה, הכנת שיעורים, למידה למבחנים וכו').
  • למי שמרגיש שקונפליקטים הם עניין שבשגרה מול ילדו.
  • למי שמרגיש שבינו ובין בן/בת זוגו יש פערים בהבנת והגשמת נושא החינוך והוא מבקש לגשר ביניהם.
  • למי שמרגיש שבלי להגיד כל דבר 300 פעם לא קורה כלום…. (וגם אז לא ממש קורה).

 

ובקיצור רב, כל הורה שמרגיש שהוא רוצה עבור ילדיו בחינוך ילדים אחר ומאמין שניתנה לו זכות גדולה והזדמנות חד פעמית להיות הורה לילדו והוא "מפספס" אותה כיוון שבמבחן התוצאה, הוא הולך ומתרחק מהיעד.


איך מתנהל התהליך ?

נערכת פגישת הכרות בה אתם מספרים לי על המשפחה. לעיתים, תלוי בגיל הילדים, הילדים יגיעו גם. במפגש השני אני מסכמת לכם מה למדתי על המשפחה ואיזו תוכנית לעבודה הכנתי בהתאם למה שהבאתם וסיפרתם. ומכאן… מתחיל תהליך עבודה הכולל למידה, קבלת כלים ויישום. המטרה החשובה היא: עיצוב התנהגות שונה ומשופרת על מנת להעצים את התקשורת בבית ולחזק שיתוף פעולה במשפחה, תוך שימוש בהגדרת גבולות ברורים ואכיפת חוקים ללא צעקות וויכוחים, ממקום של מימוש הסכמים ולא דרך מאבקי כוח, תוך האצלת אחריות כדי לאפשר עצמאות ועוד. הכלים ליישום הינם מאוד פרקטיים וקלים למימוש ויהיו ספציפיים לכל מפגש בהתאם לתכנים שיעלו. בסופו של תהליך, המטרה היא לאפשר למשפחתכם להיות במקום בו הבית מתנהל באופן שקט יותר, רגוע יותר ובטוח יותר עבור הילד.

 

הורות

054-2204046